Najčastejšia otázka, ktorú dostávam od ľudí, či už na výstave alebo na prechádzke so svojím psom, je ako často ho musím česať (určite každý deň) a že mám byt určite plný chlpov.
Vždy sa iba usmejem a ľudí veľmi ani o opaku nepresviedčam, lebo kto nemá psa doma a nebýva s ním, nepochopí, že to vôbec nie je pravda. Samozrejme, nechcem tým tvrdiť, že bobtaila nie je treba česať alebo ho rozčešete za pol hodiny. Česanie trvá vždy aspoň dve hodinky. Ale určite to nie je také náročné ako si ľudia myslia pri pohľade na jeho fantastickú srsť. Zrejme to bol hlavný dôvod, prečo sa mi tento pes páčil.
Keďže česanie môže trvať nejakú tú hodinku, je potrebné učiť na česanie psíka už od šteniatka. Mäkkou kefou, aby ste psíkovi neublížili, treba jedenkrát za týždeň prekefovať psíka, aj keď vlastne nemáte čo rozčesávať. Psík si zvykne od malička, že to patrí k jeho životu a nemá problém pri česaní a ani na výstave vydržať ležať na stole a byť trpezlivý. Pretože presviedčať 35 a viac kilového psa, že má ležať ako chcete, nie je žiadna sranda.
S tým ako rastie váš pes, rastie aj jeho „výbava”, prípadne ak máte už ďalšieho psa, vždy je čo dokúpiť. Základom sú kefy a hrebene. Postupom času každý majiteľ zistí, ktorá kefa je pre neho dobrá. Mne sa osvedčili pevné kefy s kovovými zubami v tvrdej gume, ktoré sa nepoddávajú tlaku. Tým že sú pevné, preniknú do srsti a pomaly postupne ju rozčesávajú. S kefou s mäkkou gumou trvalo česanie oveľa dlhšie. Pri česaní treba postupne a hlavne trpezlivo rozčesávať všetky zamotané chlpy. Ak sa stane, že má váš psík extra zamotané chlpy, treba mu ich pomaly doslova rozmotať, lebo pri nešetrnom česaní by vám onedlho zostal pes bez chlpov.
Ďaľšou pomôckou na úpravu srsti psa sú hrebene. Používam hrebeň s dlhými redšími zubami a „kefohrebeň” s hustými krátkymi zubami. S hrebeňom s dlhými zubami po rozčesaní kefou prečešem „golier”. Týmto hrebeňom dokážem vyčesať aj podsadu v tejto časti, pretože pri úprave do kruhu je potrebné ju vyčesať na hladko asi do polovice tela. Hustejším hrebeňom rozčesávam chlpy na labkách. Nakoniec s hrebeňom s redšími zubami prečešem celé nohy na hladko. Ak je celý pes poriadne rozčesaný, môžete skončiť, ak nejdete na výstavu, alebo pokračujete v úprave do kruhu.
Hlava a zadná časť tela sa tupíruje a vyčesáva hore. Hlava by mala byť guľatá a krk za ušami, predok psa, predná polovica tela a zadok by mali byť očesané na hladko. Pri pohľade z boku má potom pes prednú a zadnú časť zarovno s labkami. Chlpy od chvosta sa češú v protismere hore a na boky dolu. Tým sa zvýrazní štvorcový tvar psa a jeho zvláštny typ chôdze, ktorej sa hovorí medvedia. Väčšina psov má teraz už chvost, ktorý sa úpravou nezvýrazňuje a pri výstavnom postoji a v pohybe by mal byť nenápadný a dolu.
Ďalšou dôležitou súčasťou starostlivosti o psa je kúpanie. Pred každým kúpaním a tiež po každom kúpaní je potrebné všetku srsť poriadne rozčesať. Inak bude ďalšie česanie náročnejšie a vytrápite psa aj sami seba.
Frekvencia kúpania závisí od toho, či chodíte so psom na výstavu alebo ho máte ako domáceho miláčika a kamaráta. Tiež to závisí aké je ročné obdobie (či je sucho alebo blato) a v akom prostredí sa pes pohybuje. Ak so psom nejdete na výstavu, stačí ho okúpať tri až štyri razy za rok.
Bobtail je pastiersky pes a jeho srsť má samočistiaci efekt, to znamená, že prach a blato z nej vypadajú. Ak chodíte so psom na výstavu, musíte ho, samozrejme, kúpať častejšie. Neodporúčam však kúpať psa večer pre výstavou, ale vždy pár dní pred ňou. Čerstvo okúpaný pes má srsť jemnú a môže ju mať rozlietanú, s čím môžete mať pri konečnej úprave do kruhu problém, keď takáto srsť bude jemná a nebude mať kvalitu dvoch rozdielnych typov srsti, keď biela je jemnejšia a sivá trochu ostrejšia.
Na kúpanie treba vždy používať kvalitné prípravky, pretože ak zvolíte nesprávny typ šampónu alebo menej kvalitný, môže sa to veľmi výrazne prejaviť na kvalite srsti, prípadne môžete spôsobiť vášmu psíkovi problémy so srsťou, alebo s pokožkou. Takéto problémy potom nie je ľahké odstrániť niekedy aj s pomocou veterinára.
Je nutné používať špeciálny šampón pre dlhosrstých psov bez olejov. Mne sa osvedčil tzv. „biely“ šampón. V skutočnosti je síce fialový, ale po umytí týmto šampónom biele chlpy úplne svietia a nie je problém s tým, že by nejakým spôsobom ovplyvňoval kvalitu a farbu sivej srsti.
Väčšina šampónov je silne koncentrovaná, takže ich treba rozriediť podľa návodu a až potom postupne aplikovať na srsť. Predtým však treba psa poriadne namočiť vodou. Myslite na to, že sa jedná o pastierskeho psa, ktorý je prispôsobený na život v prírode pri stáde, to znamená, že jeho srsť a podsada neprepustia tak ľahko vodu na kožu. Preto namočiť psa môže byť na úvod celkom dobrá fuška. Keď máte psa poriadne namočeného, môžete ho začať postupne umývať šampónom. Treba mu poriadne umyť hlavne bielu srsť, najmä papuľu, hlavu a labky. Ak je pes špinavší, treba ho umyť so šampónom aj viackrát.
Po umytí šampónom ho treba poriadne opláchnuť, aby nezostali v srsti jeho zbytky. Mohlo by to mať za následok svrbenie a následne nervozitu psíka. Po opláchnutí treba na srsť použiť balzam, aby sa ľahšie rozčesávala. Lepší je balzam, ktorý sa po chvíľke pôsobenia oplachuje, pretože balzam, ktorý sa neoplachuje, môže spôsobiť to, že bude srsť pôsobiť mastnejším dojmom. Takýto balzam sa môže použiť pri kúpaní mimo výstav, prípadne ak potrebujete zregenerovať srsť a balzam obsahuje vitamíny alebo iné látky potrebné pre srsť.
Po kúpaní treba psíka usušiť. Najlepšie je psíka jemne „vyžmýkať“, aby ste zbytočne nezamotali srsť pri šúchaní osuškou. V tejto fáze kúpania bývame mokrí už všetci a všetko. Našťastie je to čistý pes a čistá voda, takže stačí chvíľu za ním chodiť a po každom otrasení pretrieť podlahu. Nechať psa usušiť voľne je záležitosť niekoľkých hodín, takže treba si trochu pomôcť fénom. Nesmiete používať veľmi horúci vzduch, lebo by ste zbytočne vysušovali srsť, ktorá by sa mohla lámať.
Pri postupnom vysúšaní sa srsť môže rozčesávať, aby schla rýchlejšie a aby bola nadýchanejšia a držala tvar, aký potrebujete.
Aj keď som po takejto fuške vždy trochu unavená, výsledok stojí za to. Mám vždy krásneho psíka a aspoň chvíľu vyzerá ako zo „žurnálu“.
Eleonóra Jamborová
CHS Shaggy Edition